Aydın Havadis

ADÜ Öğretim Üyesi Yalçın’ın projesine TÜBİTAK’tan destek

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) TIP FAKÜLTESİ TIBBİ BİYOLOJİ ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ABDULLAH YALÇIN’IN YÜRÜTÜCÜSÜ OLDUĞU PROJE TÜBİTAK 1001 KAPSAMINDA DESTEKLENMEYE LAYIK GÖRÜLDÜ.

ADÜ Öğretim Üyesi Yalçın’ın projesine TÜBİTAK’tan destek
129 views
14 Temmuz 2021 - 9:54

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yalçın’ın yürütücüsü olduğu proje TÜBİTAK 1001 kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

‘Tip 2 Diyabetli ve Gestasyonel Diyabetli Hastaların Plasentalarında PKR Aktivitesinin Araştırılması’ adlı proje, 720 bin TL bütçe ile destekleniyor. Proje ekibinde; İç Hastalıkları AD Endokrinoloji BD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünübol, Tıbbi Biyoloji AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gizem Dönmez Yalçın, İstanbul’da Özel bir hastane, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Doç. Dr. Meryem Kürek Eken, Tıbbi Biyoloji AD Araştırma Görevlisi Umut Kerem Kolaç yer alıyor.

Diyabetin gebelik sırasında plasentada oluşturduğu ortamın, çeşitli doğum komplikasyonlarından annenin ve bebeğin ileriki yıllarda metabolik sorunlar yaşamalarına kadar birçok zararlı etkileri olduğunu belirten Prof. Dr. Abdullah Yalçın, proje ile tip 2 ve gestasyonel diyabetin plasenta dokusu üzerinde oluşturduğu etkilerin moleküler mekanizmalarını ortaya çıkarmanın amaçlandığını ifade etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.