Aydın Havadis

ADÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nde Acil Durum ve Afet Bilgilendirme Eğitimleri gerçekleşti

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) İŞYERİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİN’DEN (İSGB) SORUMLU REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. ALİ AKYOL KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE, İŞYERİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ, SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI İLE AFET VE ACİL DURUM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İŞ BİRLİĞİNDE SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE ACİL DURUM VE AFET BİLGİLENDİRME EĞİTİMLERİ VE TATBİKATI GERÇEKLEŞTİ.

ADÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nde Acil Durum ve Afet Bilgilendirme Eğitimleri gerçekleşti
158 views
04 Mayıs 2021 - 10:49

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimin’den (İSGB) Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol koordinatörlüğünde, İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi, Sivil Savunma Uzmanlığı ile Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde Spor Bilimleri Fakültesi’nde acil durum ve afet bilgilendirme eğitimleri ve tatbikatı gerçekleşti.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ile İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında yürütülen eğitim, uygulama ve tatbikatlar olmak üzere üç aşamalı gerçekleşti. İlk aşamada, birimlerde görevli Destek Elemanlarının İSG Birimi tarafından hizmete sunulan İSG Uzaktan Eğitim Portalı üzerinden teorik Temel İSG eğitimlerini almaları sağlandı.

Temel İSG teorik eğitimlerinin tamamlanmasının ardından ikinci aşamada Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ‘Afet ve Acil Durumlara Müdahale Kapsamında Destek Personelin Hazıroluşluğunun Artırılması’ projesi kapsamında, ADÜ destek elemanlarına yönelik olarak video tabanlı teorik eğitimlerin online olarak alınmasına başlandı.

Son aşamada ise destek elemanı eğitimleri online olarak devam ederken, bu süre içinde projenin uygulamalı eğitimleri ile İSG birimine ait tatbikatların yapılmasına devam edildi. Spor Bilimleri Fakültesinde gerçekleştirilen tatbikatlarda fakülte yöneticileri, akademik ve idari personelden oluşan gruba İSGB Koordinatörü Öğr. Gör. Nadir Savaş Öter tarafından İSGB faaliyetleri, birimdeki olası acil durumlar ve yapılacak işlemler hakkında bilgi verildi.

Sivil savunma uzmanı Gülay Çağatay tarafından tatbikatın amacı, tatbikat senaryosu ve destek elemanlarının görevleri teorik olarak anlatıldı. Bu bilgilendirmenin ardından senaryoya uygun olarak binada tahliye tatbikatı yapıldı. Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Gürkan Yılmaz tarafından uygulamalı yangın söndürme eğitimi verildi.

İSGB Koordinatörü Öğr. Gör. Nadir Savaş Öter tarafından, eğitim ve tatbikatlar ile sadece işyerlerinde değil, hayatın her alanında olası bir acil durumda ekiplerin ve personelin nasıl hareket edeceğine yönelik bilinç oluşturulmasının amaçlandığı ifade edildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.