Aydın Havadis

ADÜ Veteriner Fakültesi öğrencisine TÜBİTAK’tan destek

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) VETERİNER FAKÜLTESİ 4. SINIF ÖĞRENCİSİ GÜLBEN İYİBİLİR’İN YÜRÜTÜCÜLÜĞÜNÜ YAPTIĞI ‘KLİNİK SEMPTOMLU KEDİLERDE FELİS CATUS GAMMAHERPESVİRUS-1 (FCAGHV-1)’İN VARLIĞININ ARAŞTIRILMASI’ İSİMLİ PROJE, TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENMEYE DEĞER GÖRÜLDÜ.

ADÜ Veteriner Fakültesi öğrencisine TÜBİTAK’tan destek
168 views
22 Mayıs 2021 - 9:10

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Gülben İyibilir’in yürütücülüğünü yaptığı ‘Klinik Semptomlu Kedilerde Felis Catus Gammaherpesvirus-1 (FcaGHV-1)’in varlığının araştırılması’ isimli proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer görüldü.

FcaGHV-1’in kedilerde 2014 yılında ilk defa tanımlanan bir virüs olduğunu belirten Proje Yürütücüsü Gülben İyibilir, Türkiye’de bu virüs hakkında daha önce sadece bir çalışma yapıldığının ifade etti. İyibilir, ayrıca bu projenin yeni virüslerin hastalık tablosu görülen kedilerdeki varlığının daha önce araştırılmadığını söyledi. Proje danışmanlığını yürüten Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Dr. B. Taylan Koç, projede FcaGHV-1’in insanlardaki Gammaherpesvirus’a homolog olması bakımından zoonotik potansiyelinin araştırılması için ön veriler elde edilebileceğini vurguladı.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Projelerini üniversitemiz Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarlarında gerçekleştirecek olan ekibi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.