Aydın Havadis

ADÜ Ziraat Fakültesi ’TÜBİTAK 1001 Projesi’ desteklenmeye hak kazandı

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) ZİRAAT FAKÜLTESİ BİTKİ KORUMA BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SERAP AÇIKGÖZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN VE 2021 YILI 1. DÖNEMİNDE SUNULAN TOVAG 221O094 NOLU PROJE TÜBİTAK “1001-BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI” KAPSAMINDA DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI.

ADÜ Ziraat Fakültesi ’TÜBİTAK 1001 Projesi’ desteklenmeye hak kazandı
112 views
08 Eylül 2021 - 10:10

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Açıkgöz tarafından yürütülen ve 2021 yılı 1. döneminde sunulan ’TOVAG 221O094’ nolu proje ’TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Bazı Buğday Genotiplerinde Barley Yellow Dwarf Virüs (BYDV PAV, MAV) ile İlgili Yeni Dayanıklılık Bölgelerinin 90 K Snp Beadchip Teknolojisi Kullanılarak Genoma Dayalı İlişkilendirme Çalışmaları İle Belirlenmesi başlıklı projede Ziraat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, Doç. Dr. Onur Yılmaz, Arş. Gör. Sevdiye Yorgancı ve Arş. Gör. Dr. Ali Yiğit ile beraber İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ayşe Şen, ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nden Doç. Dr. M. Alp Furan yer alıyor. Ayrıca proje de iki yüksek lisans bursiyeri, bir doktora sonrası araştırmacı ve bir doktora bursiyeri de bulunuyor.

Prof. Dr. Serap Açıkgöz, “Ülkemiz için önemli bir tarım ürünü olan buğdayda epidemiler yapan ve ekonomik anlamda ciddi zarar veren Barley yellow dwarf virüsün (BYDV) önemli bir hastalıktır. Barley yellow dwarf virüs ile mücadele de insan ve çevre sağlığına dost olan ve en etkili korunma yöntemlerinden biri dayanıklı çeşit kullanmaktır. Bu proje ile ülkemiz buğday genotiplerinde BYDV dayanıklılığının varlığı incelenecek ve son teknolojik yöntemler kullanılarak buğdayda yeni dayanıklılık bölgeleri araştırılacaktır. Proje ile BYDV’e buğday dayanıklılğı konusu çalışmaları Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bitki koruma Bölümü Laboratuvarları ile Tarımsal Biyoteknoloji ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADÜ-TARBİYOMER) bünyesinde yürütülecektir” dedi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, proje ekibini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.