Aydın Havadis

Aydın’da ihracat barajı aşıldı

TÜİK GENEL TİCARET SİSTEMİ’NE GÖRE AÇIKLANAN RAKAMLARIN ARDINDAN, ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYAN İLLERDEN OLAN AYDIN’DA, İHRACAT BARAJI AŞILDI. GEÇTİĞİMİZ ARALIK AYINDA İL GENELİNDE YAPILAN İHRACAT RAKAMLARI 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARKEN, AYDIN 2021 YILINI TARİHİ REKOR İLE KAPATTI.

Aydın’da ihracat barajı aşıldı
68 views
31 Ocak 2022 - 17:10

TÜİK Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklanan rakamların ardından, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan illerden olan Aydın’da, ihracat barajı aşıldı. Geçtiğimiz Aralık ayında il genelinde yapılan ihracat rakamları 1 milyar doların üzerine çıkarken, Aydın 2021 yılını tarihi rekor ile kapattı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2021 yılı Aralık ayı dış ticaret istatistiklerini açıklamasının ardından Aydın’ın ihracat rakamları tarihi bir rekor kırdı. 2021 yılı içerisinde yapılan ihracat rakamları 1 milyar dolar barajını aşarak 1 milyar 26 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllık ihracat hedeflerinin üzerine çıkan Aydın’ın, ihracat hacmi ise 1 milyar 360 milyon dolara ulaştı. Ayrıca ihracatın, ithalatı karşılama oranı da yüzde 308 olarak gerçekleşti. Normalleşme süreci ile birlikte hızlanan dış piyasanın ardından 2022 yılında Aydın’ın Türkiye ihracatından aldığı payın da yüzde 1’e çıkarılması ve ihracatta ülke genelinde ilk 10 il arasına girmesi hedefleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.