Aydın Havadis

Aydın’da kuraklığın izleri anca siliniyor

SON YILLARIN EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞADIKTAN SONRA BU YIL ETKİLİ YAĞIŞLARLA BİRLİKTE METREKAREYE ŞU AN İTİBARİYLE 500 KİLOGRAMIN ÜZERİNDE YAĞIŞIN DÜŞTÜĞÜ AYDIN’DA KURAKLIĞIN İZLERİ SİLİNMEYE BAŞLADI.

Aydın’da kuraklığın izleri anca siliniyor
47 views
09 Şubat 2022 - 10:10

Son yılların en kurak mevsimini yaşadıktan sonra bu yıl etkili yağışlarla birlikte metrekareye şu an itibariyle 500 kilogramın üzerinde yağışın düştüğü Aydın’da kuraklığın izleri silinmeye başladı.

Aydın’da sulama, taşkın koruma ve enerji üretim maksatlı inşa edilen, Çine Ovası’nda 6 bin 279 hektar, Koçarlı Ovası’nda 13 bin 79 hektar, Söke Ovası’nda 3 bin hektar olmak üzere toplam 22 bin 358 hektar araziyi sulayan Adnan Menderes Barajı’nda sular yeniden yükselmeye başladı.

İlk olarak 1869’da Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelen baraj yapımının 5 padişah, 59 hükümet geçmesinin ardından 141 yıl sonra gerçekleştirildi. Silindirle sıkıştırılmış beton gövde sınıfında inşa edilen ve sınıfında Avrupa’nın en yüksek barajı unvanına sahip 136,5 metre yüksekliğindeki Çine Adnan Menderes Barajı’nda doluluk seviyesinin yüzde 20’lere yaklaştığı belirtildi.

Yazın kuruma noktasına gelen Çine Adnan Menderes Barajı’nda kuraklığın izleri yağışlarla birlikte yavaş yavaş siliniyor. Bölgede yağış güzel olduğu için sezon sonuna kadar barajın dolmasının beklendiği ve yağışların bu şekilde devam etmesi halinde bu yaz tarımsal sulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı öngörülüyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.