Aydın Havadis

Aydın’da mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklandı

AYDIN İL GENELİNDE ‘ORMAN YANGINLARI İL MÜCADELE KOMİSYONU’ KARARI İLE ORMANLIK ALANLAR İÇİNDE MANGAL, SEMAVER VE ATEŞ YAKILMASI YILSONUNA KADAR, ORMANLARA YAKIN ALANLARDA İSE 31 EKİM’E KADAR YASAKLANDI.

Aydın’da mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklandı
36 views
18 Ağustos 2020 - 17:10

Aydın il genelinde ‘Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu’ kararı ile ormanlık alanlar içinde mangal, semaver ve ateş yakılması yıl sonuna kadar, ormanlara yakın alanlarda ise 31 Ekim’e kadar yasaklandı.

3 yerde izin verildi

İl genelinde mangal, semaver ve ateş yakmak yıl sonuna kadar yasaklanırken, 3 alana izin verildi. Buna göre Buharkent ilçesi Gelenbe Mesire Alanı, Kuyucak ilçesi Belenova Mesire Alanı ve Koçarlı ilçesi Adnan Menderes Kent Ormanı’nda mangal, semaver ve ateş yakılmasına izin verildi.

Mesafeyi komisyon belirleyecek

Öte yandan ilçe sınırlarındaki ormanlık alanlar dışında da, ormanlık alanlara belirli mesafeye kadar ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek. Bu mesafe ilçe komisyonlarınca belirlenecek. Özel işletmeler dahil olmak üzere ilçe komisyonları tarafından belirlenen mesafe ve sınırlar dışında, ormanlık alanlara yakın alanlarda mangal, semaver ve ateş yakmaya 31 Ekim’e kadar yasak getirildi.

Anız yakmak 31 Ekim’e kadar yasaklandı

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu’nun aldığı bir başka karara göre de ormanlık alanların civarında bağ ve bahçe artığı, ot ve dal gibi bitki örtüsü, anız yakmak 31 Ekim’e kadar yasaklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımızı korumak için Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonlarımızın aldığı kararlara ve kurallara riayet etmek azami önem arz etmektedir. Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar kapsamında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin sorumlu kurumlarca yapılması sağlanacaktır” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.