Aydın Havadis

Aydın’ın milli meyvesi tezgahlarda yerini aldı

ANNE SÜTÜNDEN SONRA EN FAYDALI GIDALAR ARASINDA YER ALAN VE AYDIN’IN MİLLİ MEYVESİ KURU İNCİR BU YIL ERKEN OLGUNLAŞTI. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE TOPLANMAYA BAŞLAYAN KURU İNCİRLER TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI.

Aydın’ın milli meyvesi tezgahlarda yerini aldı
77 views
27 Ağustos 2021 - 12:50

Anne sütünden sonra en faydalı gıdalar arasında yer alan ve Aydın’ın milli meyvesi kuru incir bu yıl erken olgunlaştı. Yaklaşık 2 hafta önce toplanmaya başlayan kuru incirler tezgahlardaki yerini aldı. Bir çok kişinin damak tadından bazı kişilerin ise şifa niyetine tükettiği kuru inciri ilk işleyen firmalardan Tuğba Kuruyemiş, inciri hemen tüketmek isteyenler için dökme, yurtdışından gelenler için de vakumlanmış paketlerle satışa sundu.

“Korona virüs incirin kıymetini arttırdı”

Tüm kutsal kitaplarda adından söz edilen ve Kur’an-ı Kerim’de adına sure inen incir meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi dolayısıyla korona virüs salgınından sonra daha da kıymetlendiğini belirten Tuğba Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tonkul, bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle ürünün yaklaşık 2 hafta önce olgunlaştığını belirtti. Damak tadı ve lezzetinin yanında pek çok kişinin kuru inciri hekim tavsiyesi ile tükettiği için bu yıl ürünü hazırlamakta acele ettiklerini belirten Tonkul, “Normal şartlarda yeni sezon inciri Eylül ayında tezgahlarda olurdu. Ancak pandemi döneminde yeni mahsul incirlerin bir an önce tüketiciye ulaşması için özel gayret gösterdik. İlk hasattan itibaren Aydın ilimizin organik dağ incirlerini alıp, aflatoksin denetimi ve seçimlerini yaparak sofraya hazır hale getirip ülke genelindeki yaklaşık 100’e yakın şubemizde tezgahlara yerleştirdik” diyerek Aydın incirinin ülke genelindeki vatandaşların yanı sıra gurbetçiler ve turistler tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.