Aydın Havadis

Başkan Atay tırmanma duvarını Efeler’e kazandırdı

EFELER BELEDİYE BAŞKANI MEHMET FATİH ATAY, TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİREREK ÜLKEDEKİ OLİMPİK STANDARTLARDA AÇIK HAVADAKİ TEK TIRMANMA DUVARINI İLÇEYE KAZANDIRDI. BAŞKAN ATAY, “HEDEFİMİZ ULUSLARARASI YARIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPMAK, MİLLİ VE OLİMPİK SPORCU YETİŞTİRMEK” DEDİ.

Başkan Atay tırmanma duvarını Efeler’e kazandırdı
25 views
02 Eylül 2021 - 10:25

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ülkedeki olimpik standartlarda açık havadaki tek tırmanma duvarını ilçeye kazandırdı. Başkan Atay, “Hedefimiz uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapmak, milli ve olimpik sporcu yetiştirmek” dedi.

Başkan Atay’ın göreve gelmesiyle birlikte adeta bir açık hava etkinlik merkezi haline getirilen Pınarbaşı Mesire Alanı, farklı dış mekan aktiviteleri ile zenginleşiyor. İlçenin yeni cazibe mekanı Pınarbaşı Mesire Alanı’na Efeler Belediyesi tarafından olimpik tırmanma duvarı yapıldı. 15 metrelik hız ve lider tırmanış duvarlarından oluşan olimpik standartlara sahip tırmanma duvarını, bu spora ilgi duyan, 4 yaşından itibaren herkes kullanabilecek. Çocukların motor becerilerinin gelişimine de katkı sağladığı bilinen tırmanma duvarında, lisanslı sporcular da yetiştirilecek.

Efeler’de sporcular yetişecek

Türkiye Dağcılık Federasyonu Duvar Denetleme Komisyonu Üyesi Spor Tırmanış Milli Takım Antrenörü Yahya Koç’u Efeler’e geldi. Duvarı denetleyen Türkiye Dağcılık Federasyonu Duvar Denetleme Komisyonu Üyesi Koç, tırmanma duvarının standartlara uygun olduğunu belirtti. Tırmanış sporunun oldukça güvenli bir spor dalı olduğuna dikkati çeken Yahya Koç, “Bu duvarın Efeler halkının kullanımına açılması ile birlikte yeni sporcular yetişecek. Aydın’da ilk kez böyle bir duvar yapılıyor ve ilk tırmanışı da bugün gerçekleştirdik. Yapılacak olan antrenmanlarla birlikte Türkiye şampiyonalarına, spor tırmanış yarışmalarına sporcular yetiştirilecek. Başarılı olanlar ülkemizi dünyada temsil edecek” dedi.

Federasyonunun denetiminden geçti

Tırmanış sporu hakkında da bilgiler paylaşan Koç, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sporu üç ana disiplin oluşturuyor. Bunlardan bir tanesi lider tırmanışı. Yükseklik en az 12 metre olmak zorunda. Hız duvarı ise 15 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğinde olması gerekiyor. Üçüncüsü ise küçük kaya tırmanış. Üç tırmanışın da uluslararası camiada yarışmaları yapılıyor. Tüm dünyada standart olan budur. Buradaki duvar 15 metre, genişlik ise 10 metre ve bu bizim için yeterli. Efeler’deki hız duvarı Türkiye’de açık alanda yapılan ilk tırmanış duvarı. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ı, bu spora değer verip, halka kazandırdığı için teşekkür ediyorum.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.