Aydın Havadis

Çerçioğlu, “Geri dönüştürülebilir ürünler kullanmalıyız”

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KUŞADASI BELEDİYESİ VE TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI (TÜRÇEV), AVRUPA ÇEVRE AJANSI DENİZ ÇÖPLERİ İZLEME PROJESİ KAPSAMINDA ORTAK BİR ÇALIŞMAYLA KUŞADASI ÜÇÜNCÜ PLAJ’DA ÇÖP TOPLADI. ÇÖPLERİ SINIFLANDIRMAK İÇİN YAPILAN ÇALIŞMADA 221 METRELİK SAHİL ŞERİDİNDE VE KAYALIK ALANDAN TOPLAMDA 82.5 KİLOGRAM ÇÖP TOPLANDI. TOPLANAN ATIKLARIN YÜZDE 44’ÜNÜN PLASTİK OLMASI DİKKAT ÇEKTİ.

Çerçioğlu, “Geri dönüştürülebilir ürünler kullanmalıyız”
30 views
05 Haziran 2021 - 15:40

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Projesi kapsamında ortak bir çalışmayla Kuşadası Üçüncü Plaj’da çöp topladı. Çöpleri sınıflandırmak için yapılan çalışmada 221 metrelik sahil şeridinde ve kayalık alandan toplamda 82.5 kilogram çöp toplanırken, atıkların yüzde 44’ünün plastik olması dikkat çekti.

Kuşadası’nda bundan sonra her mevsim yapılacak olan etkinliğin ilki 5 Haziran Çevre Günü’nde yapıldı. Atık karakterizasyonunun verilerle tanımlanması yapılan etkinlikte yüzde 44 oranına tekabül eden 36 kilogram plastik atık toplandı. İkinci sırayı 19 kilogramla cam atıklar, üçüncü sırayı 13.5 kilogramla tahta atıklar aldı. Atıkların daha çok denizden sürüklenerek gelen atıklar olduğu dikkati çekti. Etkinliğe Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’ne ve Kuşadası Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı yaklaşık 40 personel katıldı.

“Plastik kullanımı azaltılmalı”

Denizden gelen atıkların sahilleri kirletmesinin global bir sorun olduğunun altını çizen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, doğada çok uzun yıllar kalan plastik atık sorununa dikkati çekti. Başkan Çerçioğlu plastik kullanımının azaltılması, geri dönüştürülebilir ürünler kullanılması gerektiğini söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.