Aydın Havadis

Çiftçilerin imdadına avcılar yetişti

AYDIN’DA İNCİR VE MISIR HASAT ZAMANININ YAKLAŞMASI İLE DOMUZLAR ÇİFTÇİLERİN KORKULU RÜYASI HALİNE GELDİ. HER GÜN ONLARCA DÖNÜM ARAZİSİ BOZULAN VE ÜRÜNLERİ ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERİN İMDADINA AVCILAR YETİŞTİ.

Çiftçilerin imdadına avcılar yetişti
41 views
31 Ağustos 2020 - 10:01

Aydın’da incir ve mısır hasat zamanının yaklaşması ile domuzlar çiftçilerin korkulu rüyası haline geldi. Her gün onlarca dönüm arazisi bozulan ve ürünleri zarar gören çiftçilerin imdadına avcılar yetişti.

Nazilli Arpaz ovasında gerçekleştirilen sürek avında sadece bir mısır tarlasının içinde 30 adet domuz görüldü. Tarlanın mısırları biçilmek suretiyle gerçekleştirilen avda domuzlardan 6’sı vurularak etkisiz hale getirildi. Çiftçiler ovalarda mısır tarlalarının, dağlarda da incir bahçelerinin domuz istilasında olduğunu belirterek avcılardan yardım istedi.

Türkiye’nin en verimli arazilerine sahip Aydın’da tarım alanları domuz istilasına uğradı. Son zamanlarda yerleşim birimlerine kadar inen ve sayıları her geçen gün artan domuzlardan dolayı tarla ve bahçelerden ürün alamaz hale geldiklerini belirten üreticiler tarım sektöründe en büyük sıkıntıların başında domuzların geldiğini belirttiler.

İncir hasadının başladığı Aydın’da Buharekent’ten Kuşadası’na kadar ilin tüm ilçelerinde çiftçilerin ortak sorunu, baş edilemeyen domuzlar oldu. Sürüler halinde dolaşmaya başlayan domuzların tarım alanlarındaki talanlarının yanında otlaklardaki hayvanları da zarar vermeye başladığını belirten çiftçiler, ürün hasat edemez duruma geldiklerini belirttiler.

“Talepleri yetişemiyoruz”

Özellikle mısır hasadı ve incir sergisi olan bölgelerde çiftçilerden gelen sürek avı taleplerini karşılamakta güçlük çektiklerini belirten Aydın’ın usta avcılarından Serhat İnci, “Yıllardır sürek avı yaparım. Domuzların bu kadar arttığına şahit olmadım. Sadece bir tarlanın içinde 30 adet domuz gördük. Sürü halinde dolaşmaya başladılar ve girdikleri tarla ve bahçede ne varsa yok ediyorlar” diyerek avcı gruplarının son günlerde tarım alanlarını ve ürünlerini domuzlardan korumak için mesai yaptığını belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.