Aydın Havadis

Didim Devlet Hastanesi’nde ilk kez PEG açıldı

DİDİM DEVLET HASTANESİ’NDE HASTANE BAŞHEKİMİ GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. ETHEM BİLGİÇ VE AMELİYATHANE EKİBİ TARAFINDAN YOĞUN BAKIM HASTALARI VE FELÇLİ HASTALARIN AĞIZDAN BESİN ALAMAMASI DURUMUNDA HASTALAR İÇİN ÖNEMLİ BİR DESTEK TEDAVİ OLAN PEG (PERKÜTAN ENDOSKOPİK GASTROSTOMİ) TÜPÜ YERLEŞTİRİLMESİ İŞLEMİ BAŞARI İLE YAPILMAYA BAŞLANDI.

Didim Devlet Hastanesi’nde ilk kez PEG açıldı
26 views
10 Şubat 2021 - 17:00

Didim Devlet Hastanesi’nde Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ethem Bilgiç ve ameliyathane ekibi tarafından yoğun bakım hastaları ve felçli hastaların ağızdan besin alamaması durumunda hastalar için önemli bir destek tedavi olan PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi) tüpü yerleştirilmesi işlemi başarı ile yapılmaya başlandı.

Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ethem Bilgiç uygulanan işlemle ilgili olarak, “PEG, ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı sıvı gıdaların veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için gereklidir. Beslenemeyen hastalarda tercih edilen bir yöntem olan PEG uygulaması için daha önce hastalarımızı Didim dışındaki hastanelere göndermek zorunda kalıyorduk. PEG işlemi yapılacak olan hastalarımız ve yakınları için başka hastanelere sevk nedeniyle bir takım sorunlar yaşamaktaydı. Hastanemizde başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan işlem sayesinde hastalarımız daha önce yaşamış oldukları sıkıntılar da ortadan kalkmış oldu ve başka hastanelere sevk işlemi yapmamıza gerek kalmadı” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.