Aydın Havadis

Dramatik bir Türk filmi değil çeyrek asırlık kooperatif davası

AYDIN’DA TÜRK FİLMLERİNİ ARATMAYAN BİR DAVA, GEREK MAĞDUR SAYISININ ÇOK OLMASI GEREKSE OLAY YERİNİN KEŞFİ AMACIYLA SOKAKTA GÖRÜLDÜ. İLDEKİ DAR GELİRLİ VATANDAŞLARI EV SAHİBİ YAPMA VAADİYLE 1997 YILINDA KURULAN VE ARADAN GEÇEN YAKLAŞIK ÇEYREK ASIR ZAMANDA YENİ EV BEKLERKEN ELLERİNDEKİ EV VE ARSALARI KAYBEDEN ONLARCA KİŞİNİN DÜŞTÜĞÜ DURUM BİRÇOK KİŞİYİ DUYGULANDIRDI.

Dramatik bir Türk filmi değil çeyrek asırlık kooperatif davası
200 views
12 Haziran 2021 - 13:30

Aydın’da Türk filmlerini aratmayan bir dava, gerek mağdur sayısının çok olması gerekse olay yerinin keşfi amacıyla sokakta görüldü. İldeki dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapma vaadiyle 1997 yılında kurulan ve aradan geçen yaklaşık çeyrek asır zamanda yeni ev beklerken ellerindeki ev ve arsaları kaybeden onlarca kişinin düştüğü durum birçok kişiyi duygulandırdı.

Aydın’da 1997 yılında dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak amacıyla dönemin Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu öncülüğünde kooperatif kuruldu. Bir yandan kooperatife üye kaydı yapılırken diğer yandan da Güzelhisar Mahallesi’nde şehrin en değerli yerlerinden biri olan yaklaşık 50 dönüm alandaki evler mal sahiplerinin hakkı verileceği belirtilerek kooperatif arsası olarak seçildi. 1997 yılından 2017 yılına kadar geçen 20 yıllık süreçte kimse evine kavuşamayınca Aydın’ın en önemli sorunlarının başında yer alan ve kamuoyunda da AYKONUT sorunu olarak dillendirilen problemi çözmek üzere kooperatif, işi merkezi Söke İlçesi’nde bulunan Yavuzlar İnşaat Firması’na devretti.

Hak sahiplerinden ve kamuoyundan sır gibi gizli tutulduğu belirtilen sözleşme ile şehrin göbeğindeki 50 dönüm kıymetli alanı alanı devralan Yavuzlar İnşaat Firması, işi devralırken yaptığı basın toplantısında Aydın’ın da önemli sorunu olan ve çok sayıda mağduru bulunan bu kooperatifin sorununa çözeceğine söz verdi. 36 ay içerisinde sorunu çözeceği yolunda beyanda bulunan Yavuzlar İnşaat da aradan geçen 43 aya rağmen bir şey yapmayınca hak sahipleri isyan etti. İlk günkü söylemleri ile bugünkü söylemleri değişen Yavuzlar İnşaat Firması’ndan şikayetçi olan bazı mağdurlar işi sadece ticari gözle bakan firmaya vicdansızlıkla suçladı.

Bu süreç içerisinde birçok kişi vefat edince o zaman 550 civarında olan mağdur sayısının bugün varislerle birlikte 10 bin civarına ulaştığı belirtildi. Tek hayalleri başlarını sokacak bir eve kavuşmak olan mağdurlar daha sonra bir araya gelip Aykonut Mağdurları Derneği kurarak haklarını yasal yolla aramaya çalıştı. Konuyla ilgili açılan dava kapsamında mahkeme bahse konu arsaların olduğu alanda keşif ve duruşma yapıldı.

Haklarını aramak için yıkılan evlerinin olduğu alana gelen çok sayıda mağdur, zaman zaman duygulandı zaman zaman da öfkelendi. Yaşadıklarını ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış’ atasözü ile özetleyen bazı mağdurlar gözyaşı dökerken, bazı mağdurlar ise haklarını yiyenler için ‘Allah’a havale ediyoruz” dedi.

“Anlaşmalar hükümsüz olduğu için helvacı kağıdından farksız”

Mağdur insanların arsasının bulunduğu alana inşaat yapacak olan Yavuzlar İnşaat Firması’nın yetkilisi Tevfik Yavuz da bölgeye gelerek toplanan kalabalıkla görüştü. Mağdur olanların yanında olduğunu iddia eden Yavuz ile arsa sahipleri arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Aykonut Mağdurlarının ellerindeki sözleşmeyi bir geçerliliği olmadığı gerekçesi ile helvacı kağıdına benzeten Tevfik Yavuz’a bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Kendisinin ticaret yaptığını belirten Tevfik Yavuz ise bazı sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek haklarını devretmeleri halinde arsa sahiplerine noterden onaylı daire tapusu vereceğini söyledi. Yeni bir oyunun içinde düştüklerinden endişe eden arsa sahipleri 24 yıldır devam eden süreçte haklarını adaletin vermesini beklediklerini ifade etti. Polisin de geniş güvenlik önlemi aldığı toplantı ve duruşmalar olaysız olarak sonra erdi.

Türk filmlerini aratmayan davada birçok kişi atasından miras kalan davayla ev hayali kuruyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.