Aydın Havadis

EKODOSD, yaban hayvanları için rapor hazırlayacak

KUŞADASI, SAHİP OLDUĞU ZENGİN BİYOÇEŞİTLİLİK NEDENİYLE, DEĞİŞİK TÜRDE BİRÇOK YABAN HAYVANINA EV SAHİPLİĞİ YAPARKEN EKODOSD BAŞKANI BAHATTİN SÜRÜCÜ, YARALI YABAN HAYVANLARIYLA İLGİLİ GEÇİCİ BİR REHABİLİTASYON MERKEZİNİN KURULMASI İÇİN BİR RAPOR HAZIRLAYACAKLARINI İFADE ETTİ.

EKODOSD, yaban hayvanları için rapor hazırlayacak
200 views
05 Şubat 2022 - 12:10

Sahip olduğu zengin biyoçeşitlilik nedeniyle, değişik türde birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapan Aydın’ın turistik ilçesi Kuşadası’nda yaban hayvanlarıyla ilgili geçici bir rehabilitasyon merkezinin kurulması için EKODOST tarafından çalışma başlatıldığı belirtildi. EKODOST Başkanı Bahattin Sürücü, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklarını ifade etti.

Aydın’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunmasının yanı sıra biyoçeşitlilik bakımından zengin bölgelere de sahip çıkılması yönünde çalışmalar yürüten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), yaban hayvanları için de rapor hazırlayacak. Özellikle çeşitli sebepler ile yaralanan yaban hayvanlarının bakımının yapılması için Kuşadası’na rehabilitasyon merkezinin kurulması gerektiğine dikkat çeken EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yaban hayvanları ve yaşam alanlarının mutlaka korunması gerektiğini belirtti.

Yaban hayvanlarına karşı son yıllarda duyarlılığı arttığını ifade eden Sürücü; “Kuşadası sahip olduğu zengin biyoçeşitlilik nedeniyle, değişik türde birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Yaşam alanları sürekli daralan ve zaman zaman kentin içinde bile farklı yaban hayvan türleriyle karşılaşılmaktadır. Özellikle son yıllarda domuzlar, tilkiler, sansarlar, kirpi gibi pek çok yaban hayvanı ve yırtıcı kuşları kentin içinde görmekteyiz. Yaban hayvanlarından bazılarının araç çarpılması, çok az da olsa kasti vurulmalar, kuşların binalara çarpması sonucu ölü ve yaralanmalarla karşılaşmaktayız. Vatandaşlar arasında da son yıllarda farkındalık oluşarak, önemli duyarlılıkların gösterildiğini de görmekteyiz” dedi.

Kuşadası’na geçici rehabilitasyon merkezinin kurulması için Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e rapor sunacaklarını ifade eden Sürücü; “Yaban hayvanları ve yaşam alanlarının mutlaka korunması gereklidir. Yaralı olarak bulunan yaban hayvanlarında vatandaşların duyarlılığı çok önemlidir. Yaralı hayvanlara sivil toplum örgütleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Üniversite işbirliğiyle gerekli müdahaleler yapılmakta, tedavilerinden sonra tekrar doğal yaşam alanlarına salınmaktadır. Kuşadası Belediye başkanı Ömer Günel ile görüşerek, yaralı yaban hayvanlarıyla ilgili geçici bir rehabilitasyon merkezinin kurulması için bir rapor sunacağız” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.