Aydın Havadis

EKODOSD’tan Kirazlı için çağrı

HEM TARIM AÇISINDAN HEM DE DAĞLARINDAKİ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN KAYNAKLARA SAHİP OLAN KUŞADASI İLÇESİNE BAĞLI KİRAZLI KÖYÜNE YAPILMAK İSTENEN GES’LER İLE İLGİLİ ÇAĞRIDA BULUNAN EKODOSD BAŞKANI BAHATTİN SÜRÜCÜ, DOĞAL GÜZELLİKLERİN VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİN TAHRİP EDİLECEĞİNE DİKKAT ÇEKEREK “KİRAZLI’NIN DAĞLARI BÖLGEDE YABAN HAYATININ SON KALESİDİR” DEDİ.

EKODOSD’tan Kirazlı için çağrı
65 views
03 Şubat 2022 - 12:10

Hem tarım açısından hem de dağlarındaki biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin kaynaklara sahip olan Kuşadası ilçesine bağlı Kirazlı köyüne yapılmak istenen GES’ler ile ilgili çağrıda bulunan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, doğal güzelliklerin ve biyolojik çeşitliliğin tahrip edileceğine dikkat çekerek “Kirazlı’nın dağları bölgede yaban hayatının son kalesidir” dedi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve kaliteli kirazların yetiştiği Kirazlı Mahallesi’ne yapılması planlanan Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitliliği tahrip edeceğine dikkat çeken Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü; “Kirazlı’nın dağları bölgede yaban hayatının da son sığınağı durumundadır. Bu bölgenin doğal yapısı bütüncül olarak korunmalıdır” dedi.

Kirazlı’da ekoturizmin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Sürücü; “Kirazlı Köyü, etrafı zeytin ağaçları ve kızılçam ormanlarıyla çevrili olup, Akdeniz bitki örtüsünün en güzel örneklerinin görüldüğü yemyeşil bir tabiat içinde kuruludur. Kirazlı Köyü, geleneksel yaşam tarzlarını kaybetmeyen, otantik köy mimari özelliğini büyük ölçüde yitirmeyen, çevresindeki doğaya sahip çıkan, yerel ürünlerini sürdürülebilir bir şekilde devam ettiren, üretken köylü kadınlarıyla örnek olan Türkiye’nin önde gelen ekolojik köylerinin başında gelmektedir. Kirazlı, aynı zamanda küçük butik otelleri, yöresel mutfağıyla öne çıkan gastronomi turizmiyle de bilinmektedir. Gerek köyün içinde gerekse yaylalarında ürettikleri kirazlarıyla ünlüdür. Kuşadası’nın Toskana’sı niteliğinde bir yer olan Kirazlı’da, çevresel açıdan bölgeyi tamamen tahrip edecek faaliyetler yapılması için girişimlere başlanmış durumda” dedi.

“Doğal yapıları korunmalıdır”

Bölgede endemik bitkilerin olduğunu hatırlatan Sürücü; “Kirazlı hem tarım açısından, hem de dağlarındaki biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin kaynaklara sahiptir. Kirazlı’nın dağlarına bahar aylarında çıkıldığında, adeta bir cennet bahçesine girmiş gibi olunur. Dünyada sadece bu bölgede çıktığı bilinen endemik Aydın Ölmez Çiçeği, Çan Çiçeği ve nadir türlerden olan Akzambaklar Kirazlı dağlarının önemli bitki türlerindendir. Hatta Mecitler Yaylasının yukarısına dikilen Reslerden birinin kurulduğu alanda, yapılan tahribatlardan sonra sadece 11 adet Aydın Ölmez Çiçeği kalmıştır. Sadece endemik türler değil aynı zamanda tıbbi ve aromatik bitkiler açısından zengin türlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kirazlı’nın dağları bölgede yaban hayatının da son sığınağı durumundadır. Buradaki doğa tahrip edildikçe, domuzlar şehre inmektedir. Kirazlı’da başta çiftçilerin tarım alanları olmak üzere, bitki çeşitliliği, yaban hayatı bütüncül olarak korunmalıdır. Kirazlı’nın muhteşem doğasının doğal peyzajı bozulmamalıdır. Kiraz ağaçlarının korunması, organik tarımın yaygınlaşması, doğaya saygılı bir şekilde yapılan ekoturizmin geliştirilmesi için, Kirazlı’yı tüm kurumlar desteklemelidir. Tarım ve doğaya saygılı turizm teşvik edilerek, bölgenin doğal yapısı bütüncül olarak korunmalıdır” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.