Aydın Havadis

Koçarlı’da çiftçi TARİŞ kabusu yaşıyor

TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİLERİN KALKINMASI AMACIYLA CUMHURİYET’TEN ÖNCE KURULAN TARİŞ BAZI BÖLGELERDE ÜRETİCİNİN KABUSU OLMAYA BAŞLADI. TÜRKİYE’NİN PAMUK AMBARI KOÇARLI İLÇESİNDE ÇİFTÇİYE DESTEK OLMAK VE KALKINDIRMAK AMACIYLA KURULAN TARİŞ PAMUK VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ’NİN SON BİR YILLIK ZARARI 16 MİLYON 205 BİN 342 TL OLARAK AÇIKLANDI.

Koçarlı’da çiftçi TARİŞ kabusu yaşıyor
159 views
15 Nisan 2021 - 14:00

Türkiye’de çiftçilerin kalkınması amacıyla Cumhuriyet’ten önce kurulan TARİŞ, bazı bölgelerde üreticinin kabusu olmaya başladı. Türkiye’nin pamuk ambarı Koçarlı ilçesinde çiftçiye destek olmak ve kalkındırmak amacıyla kurulan TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin son bir yıllık zararı 16 milyon 205 bin 342 TL olarak açıklandı.

İlginç durum, kooperatifin geçtiğimiz günlerde yapılan olağan mali kurulunda ortaya çıktı. Mali Genel Kurulda okunan gelir gider tablosundaki rakamlardan kimse bir şey anlamayınca bazı üyeler konunun çiftçinin ve ortakların anlayacağı şekilde açıklanmasını istedi. Bunun üzerine yapılan açıklamada kooperatifin sadece 2020 yılında 16 milyon 205 bin 342 lira 40 kuruş borcu olduğu açıklanınca ortaklar adeta isyan etti.

Yönetimi ibraz etmeyen ortaklar bu kadar borcun nasıl oluştuğunu sordu. Mali durumun ibraz edilememesi üzerine kooperatifte olağanüstü genel kurula gidilmesine karar verildi.

Kooperatifin yıllık 16 milyon 205 bin 342 TL olan borcunun aylık 1 milyon 350 bin 420 TL’ye, günlük 45 bin 014 TL’ye tekabül ettiği belirtilerek bu zarara bir an önce dur denilmesi gerektiği, zararı karşılamak için kooperatifin mallarının yetmemesi durumunda çiftçilerden karşılanacağı belirtildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.