Aydın Havadis

Kuraklık kestaneyi olumsuz etkiledi

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KESTANE ÜRETİM MERKEZİ DURUMUNDAKİ AYDIN’DA KURAKLIK BU YIL KESTANELERİ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ. DAL KANSERİ İLE MÜCADELE VEREN KESTANE ÜRETİCİSİNİN BU YIL KURAKLIK NEDENİYLE YENİ BİR SORUN İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU BELİRTEN KÖŞK ZİRAAT ODASI BAŞKANI VELİ TUNA, ÜRETİCİNİN TEK BEKLENTİSİNİN FİYATLARIN KORUNMASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Kuraklık kestaneyi olumsuz etkiledi
54 views
09 Kasım 2020 - 11:00

Türkiye’nin en önemli kestane üretim merkezi durumundaki Aydın’da kuraklık bu yıl kestaneleri de olumsuz etkiledi. Dal kanseri ile mücadele veren kestane üreticisinin bu yıl kuraklık nedeniyle yeni bir sorun ile karşı karşıya olduğunu belirten Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, üreticinin tek beklentisinin fiyatların korunması olduğunu söyledi.

Türkiye’de kestane ağacı varlığı ve kestane üretiminden Aydın’ın lider durumda olduğunu Aydın’da da en fazla kestane üretiminin Köşk, Sultanhisar ve Nazilli ile Ödemiş ilçelerinin zirvesindeki dağlarda gerçekleştiğini belirten Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, hasat sezonunun sona erdiğini belirtti. Bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltede önemli düşüş olduğunu ve irilik olarak da kestanelerin geçen yıllara göre kalibre düşüklüğü yaşadığını belirten Tuna, “Diğer ürünlere göre hasadı daha çabuk ve kısa bir dönemde gerçekleşen kestanede bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltenin eksik olduğunu görüyoruz. Aydın ili olarak Türkiye’nin en fazla kestane ağacı varlığına sahibiz. Ancak daha önce dal kanseri nedeniyle yaşadığımız sıkıntılara ilave olarak bu yıl kuraklık nedeniyle yeni bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. Bu sene yağmur yağmadığı için kestane küçük kaldı iri tane yapamadı. Bu nedenle kalite zayıf. Hasadı oldukça tehlikeli olmasından dolayı işçilik maliyeti oldukça pahalı, çırpma yevmiyesi gündeliği 300-400 TL civarında. Maliyetin yükselmesine etken olan birçok sebep var. Şu anda akıntı kestane dediğimiz kendiliğinden dökülen kestane satılmaya başladı. Fiyatı 20 TL civarında. Üreticiler olarak beklentimiz bu fiyatların korunması” diyerek kestane üreticisinin iyi başlayan fiyatların korunmasını talep ettiğini söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.