Aydın Havadis

Probiyotikli deve sütlü dondurma üretecekler

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN HAZIRLADIĞI İKİ ADET ARAŞTIRMA PROJESİ, TÜBİTAK TARAFINDAN 2209-A PROGRAMI KAPSAMINDA DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI.

Probiyotikli deve sütlü dondurma üretecekler
123 views
07 Mayıs 2021 - 13:10

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı iki adet araştırma projesi, TÜBİTAK tarafından 2209-A programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Proje danışmanı Gıda Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Selda Bulca, Proje Yürütücüsü Gıda Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Oğuzhan Yıldırım ve yardımcı araştırmacının ise yine Gıda Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Monica Bayrakçıoğlu’nun olduğu proje ile “Probiyotikli Deve Sütlü Fonksiyonel Dondurma Üretimi” gerçekleşecek. Aydın’da deve sütü üretiminin yapılması ve deve sütünün probiyotik bakterilerin gelişebilmesi için uygun bir ortam olmasının bu projenin ortaya çıkmasını sağladığını belirten Proje Yürütücüsü Oğuzhan Yıldırım, projede farklı oranlarda deve ve inek sütlü bazlı dondurma üretiminde probiyotik bakteri olarak Bifidobacterium bifidum BB-12 kullanılacağını ifade etti.

Projenin danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Olcay Boyacıoğlu’nun yaptığı projede ise Proje Yürütücüsü Gıda Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Ebru Genç, Aydın’da doğal olarak yetişen ve kullanılan karabaş otu bitkisinden elde edilecek ekstraktın insan kalın bağırsak kanseri hücre hattı üzerindeki etkilerini tespit etmeye çalışacak.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Projelerini üniversitemiz Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirecek olan ekipleri tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.