Aydın Havadis

“Şekli Covid-19’a çok benziyordu incelemeye alınınca ilginç gerçekler ortaya çıktı”

AYDIN VE ÇEVRESİNDE 13 YILDAN BU YANA BAŞTA GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP ALANINDA OLMAK ÜZERE TARIM, HAYVANCILIK VE EKOLOJİK ÇEVRECİLİK PROJELERİ ALANINDA SPESİFİK PATENTLİ BULUŞLARA İMZA ATAN KARYA FARMA HBX-ARGE FİRMASI, ŞEKİL İTİBARİYLE COVİD-19’A ÇOK BENZEYENE VE EGE BÖLGESİ’NDE DEVE DİKENİ OLARAK BİLİNEN ATIK VE ZARARLI BİR BİTKİYİ İNCELEMEYE ALDI. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENT İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA COVİD-19’A BENZEYEN BU DİKENSİ BİTKİNİN PEK ÇOK FAYDASI OLDUĞU BELİRTİLDİ.

“Şekli Covid-19’a çok benziyordu incelemeye alınınca ilginç gerçekler ortaya çıktı”
173 views
08 Mayıs 2021 - 12:10

Aydın ve çevresinde 13 yıldan bu yana başta geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında olmak üzere tarım, hayvancılık ve ekolojik çevrecilik projeleri alanında spesifik patentli buluşlara imza atan Karya Farma HBX-Arge firması, şekil itibariyle covid-19’a çok benzeyene ve Ege Bölgesi’nde deve dikeni olarak bilinen atık ve zararlı bir bitkiyi incelemeye aldı. Adnan Menderes Üniversitesi Teknokent ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Covid-19’a benzeyen bu dikensi bitkinin pek çok faydası olduğu belirtildi.

’Zenginleştirilmiş Deve Dikeni molekülü’ (Silybum marianum) adı verilen çalışma Efeler Diyarı Aydın’ın yeni sembolleri arasına girdi. Şekil itibariyle Korona (covid19) ile çok büyük bir benzerlik gösteren halk dilinde eşek kengeri olarak da bilinen deve dikeni (Latince ismi Silybum Marianum), Adü Teknokent Ar-Ge firmasında incelemeye alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Karya Farma HBX AR-GE(HBX-2371) Koordinatörü Hakan Başlık; “Deve dikeni bitkisinden elde edilen ’Deve dikeni özü’ yüksek miktarda slymarin içermektedir. Slymarin antioksidan, antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Aslında geleneksel olarak karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarını tedavi etmek, anne sütü üretimini artırmak ve hatta karaciğeri yılan ısırıklarından, alkolden ve diğer zehirlerden korumak için kullanılmıştır. 13 yıllık çalışmalarımıza 13 akıllı moleküller ile deve dikeni formülasyonunu bir araya getirerek etki mekanizması çok farklı bir çalışma ortaya koyduk” dedi.

Zeytin yaprağı ve incir çekirdeği özlü çalışmaları ile yıllar içinde birçok patentli buluşlara imza attıklarını belirten Başlık, Arge ekibinin HBX-2371 akıllı moleküller bileşimine deve dikeni molekülünü ilave edilerek ADÜ Teknokent içinde de hız kesmeden faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ADÜ Teknokent) Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal İyem, “Bölgemizde geliştirilen bu proje ile öncelikli toplumsal sorunların, maddi fayda ve kar ön planda olmaksızın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Bu noktada proje, sosyal girişimciliğin en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır. Yönetim kurulu üyelerimiz, ekibimiz ve bölgede yer alan girişimcilerimizle ekosisteme sağladığımız faydalar artarak devam edecektir. Ülkemizin en önemli endemik bitkilerinin birçoğu ilimizde yetişmektedir. Tarla, bahçe atıkları tabir edilen bitkilerden gerekli şartlar oluşturup işlediğinde ilimiz ekonomisine çok büyük katma değer sağlayabilecektir. Bu konuda üniversite ve halkımız beraber işbirliği ile güzel sonuçlar alınabileceği bir gerçektir” diye konuştu.

İyem, ADÜ Teknokent Yönetim Kurulu adına, çalışmaları ile bölgede değerli projeler ortaya koyan Hakan Başlık ve ekibine tebrik etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.