Aydın Havadis

Teknolojiye yenilmeyen deniz fenerleri, halen denizcilerin en büyük yardımcısı

TARİHTEN BU YANA SU ÜSTÜNDEKİ YAŞAMDA GEMİLERİN KAZASIZ BİR SEYİR YAPMALARI İÇİN GEÇİŞİ ZORLU OLAN SUYOLLARI ÜZERİNE İNŞA EDİLEN ASIRLIK DENİZ FENERLERİ GELİŞEN TEKNOLOJİYE RAĞMEN HALEN SU ÜSTÜNDE SAĞLIKLI BİR SEYİR İÇİN DENİZCİLERİN VAZGEÇİLMEZLERİ ARASINDA YERİNİ KORUYOR.

Teknolojiye yenilmeyen deniz fenerleri, halen denizcilerin en büyük yardımcısı
28 views
29 Eylül 2020 - 11:10

Tarihten bu yana su üstündeki yaşamda gemilerin kazasız bir seyir yapmaları için geçişi zorlu olan suyolları üzerine inşa edilen asırlık deniz fenerleri gelişen teknolojiye rağmen halen su üstünde sağlıklı bir seyir için denizcilerin vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor. Muhteşem mimarisi ve manzarasının yanında deniz fenerlerinin aynı zamanda gemicilerin dostu olduğunu belirten Su Üstünde Bloğu yetkilisi Eren Budaklı, binlerce yıldır denizcilere işaret veren deniz fenerlerinin önemini ve işlevini anlattı.

Türkiye’de yaklaşık 50 adet deniz fenerinin asırlardır denizcilere yol gösterdiği gibi pek çok yazar ve şaire de ilham olduğunu belirten deniz fenerlerinin yaydığı ışıkların, denizciler için hayati önem taşıyan mesajları olduğunu belirten Eren Budaklı, tarihi milattan önce 285’li yıllara dayanan deniz fenerlerinin bile halen vazifesine devam ettiğini söyledi. Bugün fener bekçiliği ve fener bakıcılığı gibi meslekler yok olsa da asırlar önce yakılan ateşlerle ışık saçan fenerlerin artık elektrik enerjisi ile bu işlevine devam edip kontrolü de uydudan sağlansa da deniz fenerlerinin halen denizcilerin kader arkadaşı olduğunu belirten Budaklı, konumları ve ışık tiplerine onlarca çeşit fener bulunduğunu söyledi. Su Üstünde Bloğu olarak birbirinden değerli vintage ürünler, hediyelik eşyalar, takılar, gemi maketleri ve denizcilik ürünlerine dair her şeyin bulunabildiği online mağazanın yanında su üstündeki kültürü de yaymaya gayret ettiklerini belirten Budaklı, “Deniz fenerlerinin en önemli görevi seyir halindeki denizcilere bulundukları mevkii belirlemede son derece kolaylık sağlayabilmesidir. Bunun yanında ayrıca denizde herhangi bir tehlike durumu söz konusu olduğunda, yine bu deniz fenerleri denizcilere uyarıda bulunmaktadır. Bu fenerlerin en önemli özelliği sisli havalarda işaret vermesi ve mevki belirtmesidir. Fenerlerin karakterlerinin olmasının sebebi, kullanıldığı liman girişleri, dar geçitler ve boğaz gibi yerlerde bu bölgelerin karıştırılmaması içindir. Bu sebeple farklı renk kombinasyonları ve şekillerde gösterilmektedir” diyerek su üstündeki hayatta deniz fenerlerinin çok önemli olduğunu söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.