Aydın Havadis

Uzmanlardan havuz ve denizde serinleyen kadınlara uyarı

PANDEMİ DOLAYISIYLA AYLARDIR EVLERDE KALAN İNSANLARIN NORMALLEŞME SÜRECİ İLE BİRLİKTE SAHİL BELDELERİNE AKIN ETTİĞİNİ BELİRTEN EGE LİVA HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OP. DR. SEYİTHAN GÜLER, TATİLİNİ DENİZ VE HAVUZDA GEÇİRENLERİN MANTAR VE ENFEKSİYON HASTALIKLARINA KARŞI DUYARLI OLMALARINI VE BAYANLARIN KESİNLİKLE ISLAK MAYO İLE ZAMAN GEÇİRMEMESİNİ TAVSİYE ETTİ.

Uzmanlardan havuz ve denizde serinleyen kadınlara uyarı
137 views
11 Temmuz 2021 - 12:20

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Aydın’da havuz ve deniz sezonunun başlaması ile birlikte tatile giden kadınların en büyük sıkıntılarından birinin mantar ve enfeksiyon olduğu belirtildi. Pandemi dolayısıyla aylardır evlerde kalan insanların normalleşme süreci ile birlikte sahil beldelerine akın ettiğini belirten Ege Liva Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seyithan Güler, tatilini deniz ve havuzda geçirenlerin mantar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı duyarlı olmalarını ve bayanların kesinlikle ıslak mayo ile zaman geçirmemesini tavsiye etti.

Yaz aylarında insanların serinlemek için daha çok havuz ve denizi tercih ettiğini belirten Op. Dr. Seyithan Güler, sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ile dolaşılmasının başta mantar olmak üzere diğer enfeksiyonları da beraberinde getirdiği belirtti. Özellikle bayanların bu konuda daha dikkatli olmasını isteyen Ege Liva Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seyithan Güler, vajinal mantarların yaz aylarında büyük oranda arttığını, bayanların, denize veya havuza girdikten sonra hemen ıslak mayolarını değiştirmesinin ve ardından yapılacak genital temizliğin çok önemli olduğunu söyledi.

Sağlık açısından hijyenin çok önemli olduğunu bu nedenle serinlemek amacıyla girilen havuz ve denizin temizliğinin de önemli olduğunu kaydeden Güler, “Yaz aylarında doğal olarak deniz ya da havuz sefası yapacağız. Ancak bunu yaparken suyun temiz olmasına özen göstermeliyiz. Suya girerken dikkat edeceğimiz husus kadar sudan çıktıktan sonra da dikkat etmemiz gereken hususlar var. Havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayo ile uzun süre kalınması vaginal floranın bozulmasına yol açmakta ve vaginal floaranın bozulması da mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır. Mantar rutubetli, nemli ortamı çok sever. O yüzden ıslak mayo hemen değiştirilmelidir. Denizden eve veya otele gidildikten sonra derhal vajinal bir temizlik yapılmalı. Bu temizlikte vaginanın ph’ına uygun sıvılarla olmalı. Bu hanımlar için çok önemli bir sağlık kuralı olarak kabul edilmelidir” diyerek özellikle kadınların yaz dönemlerinde bu hususu dikkat etmesini tavsiye etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.