Aydın Havadis

Vali Aksoy’un ’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’ mesajı

AYDIN VALİSİ HÜSEYİN AKSOY, 9 MAYIS DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI.

Vali Aksoy’un ’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’ mesajı
155 views
09 Mayıs 2021 - 11:40

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla her yıl 9 Mayıs tarihi Dünya Çölyak Günü olarak kutlandığını belirten Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Çölyak hastalığı, yaşamın her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde Çölyak hastalığı görülme sıklığı yüzde 1 ile binde 3 arasında değişmektedir. Sağlık Bakanlığımızın Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre 2017 yılında Ege Bölge’sinde Çölyak hastalığı tanısı alan kişi sayısı 4 bin 75’tir. 2019 yılı Mayıs ayı itibari ile de ülkemizdeki toplam hasta sayısı 68 bin 123’tür.

Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Teşhis yöntemlerinden kan testleri serolojik özel testler ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir. Sağlık Bakanlığımız tarafından STK’lar, üniversiteler ve özel sektör işbirliği ile erişkin bazı metabolizma hastalıkları ve Çölyak Hastalığı Kontrol Programı 2019-2023 hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur” dedi.

Çölyak Hastalığı Kontrol Programı kapsamında Aydın’da toplumsal bilinç ve farkındalığı sağlamak amacı ile bu güne kadar hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde stand çalışmaları yapılarak vatandaşlara konu ile ilgili bilgiler verildiğini ifade eden Vali Aksoy, “Devam eden bu faaliyetlerin yanı sıra bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları kapsamında Çölyak hastalığı ile ilgili bilgi ve materyaller www.beslenmehareket@saglik.gov.tr adresinden vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır. Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl kutlanan Dünya Çölyak Günü’nün bu yıl da en verimli şekilde değerlendirileceğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Çölyak hastası vatandaşlarımızın 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nü kutluyor, yaşamlarında kolaylıklar diliyor ve en kalbi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.